Skip to content

56 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Dec 7, 2022

Property Information

Block21
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U
Dwellings1
ZoningR-M
Sq Footage1,402
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
43%
Improvement Value:$99,400
57%
Total Assessment$174,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,448-2.8%
2024$13,839+44.0%
2023$9,611+0.7%
2022$9,544+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

Sq Ft1,402DeedBook 9715, Page 279NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/14/2022

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft1,402DeedBook 9670, Page 933Recorded6/1/2022

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4528, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1919