Skip to content

6113 Highland PlWest New York, NJ 07093

Built 1924

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Mar 29, 2022

Property Information

Block36
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,488
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
72%
Improvement Value:$34,500
28%
Total Assessment$122,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,407+2.0%
2024$9,220-1.7%
2023$9,381+0.7%
2022$9,315+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$715,000

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 9661, Page 877Recorded4/28/2022

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 8751, Page 401Recorded9/2/2010

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 7131, Page 35NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/16/2003

Property Sale

Sale
$284,000

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 6032, Page 200Recorded8/15/2002

Property Built

Built

Year Built: 1924