Skip to content

217 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Feb 12, 2018

Property Information

Block42
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,896
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
45%
Improvement Value:$69,300
55%
Total Assessment$126,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,778+2.0%
2024$9,582-1.7%
2023$9,750+0.7%
2022$9,681+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 9286, Page 457Recorded3/1/2018

Property Built

Built

Year Built: 1914