Skip to content

6114 Hudson AveWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 3, 2007

Property Information

Block42
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,200
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
41%
Improvement Value:$90,900
59%
Total Assessment$153,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,829+2.0%
2024$11,592-1.7%
2023$11,795+0.7%
2022$11,712+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919