Skip to content

6118 Hudson AveWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 1, 2024

Property Information

Block42
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,380
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
56%
Improvement Value:$48,700
44%
Total Assessment$111,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,575+2.0%
2024$8,403-1.7%
2023$8,550+0.7%
2022$8,490+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1914