Skip to content

215 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$1,475,000
Last Sale Date
Jul 27, 2011

Property Information

Block42
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,896
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
55%
Improvement Value:$47,500
45%
Total Assessment$105,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,097+2.0%
2024$7,935-1.7%
2023$8,073+0.7%
2022$8,017+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,475,000

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 8815, Page 792NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/20/2011

Property Sale

Sale
$379,000

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 7545, Page 297Recorded5/5/2005

Property Built

Built

Year Built: 1914