Skip to content

6120 Pal Ave Apt 3West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 24, 2007

Property Information

Block49
Lot11
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
DescriptionDPLX
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,000
43%
Improvement Value:$23,000
57%
Total Assessment$40,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,084+2.0%
2024$3,023-1.7%
2023$3,076+0.7%
2022$3,054+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$139,050

From:

To:

DeedBook 7587, Page 238Recorded6/20/2005