Skip to content

6104-06 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 31, 2024

Property Information

Block49
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1&1S-1U-B-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage760
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
50%
Improvement Value:$51,700
50%
Total Assessment$103,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,996+2.0%
2024$7,837-1.7%
2023$7,973+0.7%
2022$7,918+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1899