Skip to content

6120 Pal Ave Apt 4West New York, NJ 07093

Built 1988

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jun 29, 2024

Property Information

Block49
Lot11
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
DescriptionDPLX
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage554
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,000
43%
Improvement Value:$23,000
57%
Total Assessment$40,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,834+2.2%
2024$2,773-1.9%
2023$2,826+0.8%
2022$2,804+1.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft554DeedBook 9846, Page 512Recorded9/6/2024

Property Sale

Sale
$87,000

From:

To:

DeedBook 8971, Page 710Recorded5/8/2014

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

DeedBook 8818, Page 385Recorded11/9/2011

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

DeedBook 7746, Page 58Recorded12/5/2005

Property Built

Built

Year Built: 1988