Skip to content

6109 Monroe Pl Unit 1cWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$21,000
Last Sale Date
Jun 6, 2002

Property Information

Block49
Lot20
QualifierC0013
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
Description1BD 1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage789
Acreage5.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,000
31%
Improvement Value:$22,000
69%
Total Assessment$32,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,468+2.1%
2024$2,418-1.7%
2023$2,460+0.7%
2022$2,443+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 6042, Page 310