Skip to content

6109 Monroe Pl Unit 2dWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$139,999
Last Sale Date
Nov 17, 2017

Property Information

Block49
Lot20
QualifierC0024
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
Description1BD 1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage553
Acreage5.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
50%
Improvement Value:$20,000
50%
Total Assessment$40,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,084+2.0%
2024$3,023-1.7%
2023$3,076+0.7%
2022$3,054+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$139,999

From:

To:

Sq Ft553DeedBook 9257, Page 930Recorded11/28/2017

Property Sale

Sale
$133,000

From:

To:

Sq Ft553DeedBook 9166, Page 493Recorded12/21/2016

Property Sale

Sale
$40,500
DeedBook 8929, Page 267