Skip to content

6109 Monroe Pl Unit 5bWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 9, 2023

Property Information

Block49
Lot20
QualifierC0025
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
Description1BD 1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage700
Acreage4.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,000
82%
Improvement Value:$5,000
18%
Total Assessment$28,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,159+2.0%
2024$2,116-1.7%
2023$2,153+0.7%
2022$2,138+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 5355, Page 221