Skip to content

6109 Monroe Pl Unit 4aWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$83,000
Last Sale Date
Aug 20, 2018

Property Information

Block49
Lot20
QualifierC0041
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
Description1BD 1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage700
Acreage4.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,000
82%
Improvement Value:$5,000
18%
Total Assessment$28,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,159+2.0%
2024$2,116-1.7%
2023$2,153+0.7%
2022$2,138+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$83,000

From:

To:

DeedBook 9335, Page 740Recorded8/28/2018

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 8431, Page 113