Skip to content

12 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Date
Sep 27, 2024

Property Information

Block5
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
47%
Improvement Value:$85,000
53%
Total Assessment$160,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,338+2.0%
2024$12,091-1.7%
2023$12,302+0.7%
2022$12,216+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 9073, Page 754

Property Built

Built

Year Built: 1914