Skip to content

81 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Oct 11, 2019

Property Information

Block4
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,415
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
69%
Improvement Value:$33,000
31%
Total Assessment$105,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,672+4.1%
2024$8,332-24.4%
2023$11,026+0.7%
2022$10,949+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,415DeedBook 9444, Page 989NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/25/2019

Property Built

Built

Year Built: 1914