Skip to content

8 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
Oct 29, 2021

Property Information

Block19
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,350
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
35%
Improvement Value:$137,200
65%
Total Assessment$212,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,363+2.0%
2024$16,036+28.6%
2023$12,472+0.7%
2022$12,384+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$830,000

From:

To:

Sq Ft2,350DeedBook 8627, Page 844NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/5/2022

Property Sale

Sale
$312,500

From:

To:

Sq Ft2,350DeedBook 9302, Page 797Recorded4/30/2018

Property Built

Built

Year Built: 1914