Skip to content

28 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Jun 1, 2022

Property Information

Block5
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,938
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
51%
Improvement Value:$72,000
49%
Total Assessment$147,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,335+2.0%
2024$11,109-1.7%
2023$11,303+0.7%
2022$11,223+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$730,000

From:

To:

Sq Ft1,938DeedBook 9679, Page 479Recorded7/5/2022

Property Built

Built

Year Built: 1914