Skip to content

39a 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Nov 18, 2021

Property Information

Block20
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,964
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
46%
Improvement Value:$71,300
54%
Total Assessment$131,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,125+2.0%
2024$9,922-1.7%
2023$10,096+0.7%
2022$10,025+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft1,964DeedBook 9627, Page 261NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/4/2022

Property Sale

Sale
$47,500
DeedBook 5137, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1914