Skip to content

36 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Feb 22, 2008

Property Information

Block5
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class37
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,318
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
55%
Improvement Value:$48,200
45%
Total Assessment$108,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,343+2.0%
2024$8,177-1.7%
2023$8,320+0.7%
2022$8,261+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,318DeedBook 8470, Page 33Recorded3/24/2008

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,318DeedBook 7049, Page 306NU CodeFamily (1)Recorded5/7/2003

Property Built

Built

Year Built: 1914