Skip to content

6204 Jackson St-FrontWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Oct 16, 2013

Property Information

Block153
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
49%
Improvement Value:$50,900
51%
Total Assessment$99,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,703+2.0%
2024$7,549-1.7%
2023$7,681+0.7%
2022$7,627+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 8939, Page 941Recorded10/24/2013

Property Built

Built

Year Built: 1919