Skip to content

209 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1920

Last Sale Price
$248,000
Last Sale Date
Jun 26, 2013

Property Information

Block12
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class26
Description2S-B-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
45%
Improvement Value:$54,100
55%
Total Assessment$99,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,642+2.0%
2024$7,489-1.7%
2023$7,620+0.7%
2022$7,566+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$248,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 8923, Page 92Recorded7/26/2013

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5753, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1920