Skip to content

226 59th StWest New York, NJ 07093

Built 1969

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Nov 30, 1999

Property Information

Block61
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class46
Description2S-B 3U
Dwellings3
ZoningR-M
Sq Footage2,288
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
44%
Improvement Value:$79,500
56%
Total Assessment$142,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,950+2.0%
2024$10,731-1.7%
2023$10,918+0.7%
2022$10,842+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5543, Page 185

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 4935, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1969