Skip to content

4906 Murphy PlWest New York, NJ 07093

Built 1967

Last Sale Price
$142,982
Last Sale Date
Jan 10, 2024

Property Information

Block107
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page18

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,418
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,800
39%
Improvement Value:$74,700
61%
Total Assessment$122,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,117+9.3%
2024$9,257-1.7%
2023$9,419+0.7%
2022$9,353+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$142,982

From:

To:

Sq Ft2,418DeedBook 9801, Page 188NU CodeUndivided interest (8)Recorded2/6/2024

Property Built

Built

Year Built: 1967