Skip to content

5800 B'Way Apt 18West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 15, 2018

Property Information

Block62
Lot1
QualifierC0018
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class---
Description1 BD RM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,900
75%
Improvement Value:$4,900
25%
Total Assessment$19,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,635+4.1%
2024$1,571+3.2%
2023$1,522+0.7%
2022$1,512+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

DeedBook 6031, Page 216NU CodeAffiliated entity (3)Recorded8/14/2002

Property Sale

Sale
$12,100
DeedBook 4715, Page 87