Skip to content

6119 Monroe PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 14, 2007

Property Information

Block49
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2S-F-4U
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,500
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
52%
Improvement Value:$58,600
48%
Total Assessment$121,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,338+2.0%
2024$9,152-1.7%
2023$9,311+0.7%
2022$9,246+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4888, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1899