Skip to content

5820 Bergenline AveWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$2,200,000
Last Sale Date
Feb 8, 2008

Property Information

Block69
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
Description3S&1S-F&B-C
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage11,305
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$335,000
39%
Improvement Value:$520,000
61%
Total Assessment$855,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$70,614+4.1%
2024$67,844+3.2%
2023$65,741+0.7%
2022$65,279+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,200,000

From:

To:

DeedBook 8456, Page 156Recorded3/5/2008

Property Sale

Sale
$857,935
DeedBook 5208, Page 163