Skip to content

433 59th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 14, 2002

Property Information

Block69
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,840
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
43%
Improvement Value:$82,900
57%
Total Assessment$145,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,212+2.0%
2024$10,988-1.7%
2023$11,180+0.7%
2022$11,101+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5603, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1899