Skip to content

5800 Bergeline AveWest New York, NJ 07093

Built 1920

Last Sale Date
Oct 23, 2012

Property Information

Block69
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
Description2S-B-2U-C-OFF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage10,000
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$484,000
76%
Improvement Value:$156,000
24%
Total Assessment$640,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$52,858+4.1%
2024$50,784+3.2%
2023$49,210+0.7%
2022$48,864+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$27,500,000

From:

To:

DeedBook 8669, Page 689NU CodeTitle correction (4)Recorded6/17/2009

Property Built

Built

Year Built: 1920