Skip to content

5404 Park AveWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 3, 2013

Property Information

Block72
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,000
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
23%
Improvement Value:$125,500
77%
Total Assessment$163,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,462+4.1%
2024$12,934+3.2%
2023$12,533+0.7%
2022$12,445+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 8952, Page 53Recorded1/8/2014