Skip to content

5420 Park AveWest New York, NJ 07093

Built 1959

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jun 30, 2016

Property Information

Block72
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class26
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,058
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
43%
Improvement Value:$76,200
57%
Total Assessment$133,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,042+4.1%
2024$10,609+3.2%
2023$10,280+0.7%
2022$10,208+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft2,058DeedBook 9134, Page 793Recorded7/29/2016

Property Built

Built

Year Built: 1959