Skip to content

5418 Park AveWest New York, NJ 07093

Built 1959

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Feb 5, 2020

Property Information

Block72
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class26
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,058
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
38%
Improvement Value:$93,500
62%
Total Assessment$151,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,644+2.0%
2024$11,411-1.7%
2023$11,610+0.7%
2022$11,529+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,058DeedBook 9473, Page 720Recorded2/19/2020

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,058DeedBook 9082, Page 958Recorded11/30/2015

Property Built

Built

Year Built: 1959