Skip to content

5600 Hudson Ave(Unit C0009)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Nov 11, 2024

Property Information

Block74
Lot1
QualifierC0009
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,900
39%
Improvement Value:$21,700
61%
Total Assessment$35,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,745+2.0%
2024$2,690-1.7%
2023$2,737+0.7%
2022$2,718+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

DeedBook 9862, Page 796Recorded11/21/2024

Property Sale

Sale
$127,000

From:

To:

DeedBook 9437, Page 205

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 9437, Page 205