Skip to content

308 56th St(Unit C0001)West New York, NJ 07093

Built 2009

Last Sale Price
$282,500
Last Sale Date
Aug 12, 2009

Property Information

Block79
Lot21.01
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description3BR-DPLX-BALC-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,792
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,300
38%
Improvement Value:$60,400
62%
Total Assessment$97,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,534+2.0%
2024$7,383-1.7%
2023$7,512+0.7%
2022$7,459+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$282,500
DeedBook 8686, Page 784

Property Built

Built

Year Built: 2009