Skip to content

315 56th St(Unit C0031)West New York, NJ 07093

Owner
---
Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Aug 19, 2025

Property Information

Block81
Lot3
QualifierC0031
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$10,400
58%
Improvement Value:$7,500
42%
Total Assessment$17,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,380+2.0%
2024$1,353-1.7%
2023$1,376+0.7%
2022$1,367+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 9923, Page 478Recorded8/20/2025

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 8753, Page 375