Skip to content

315 56th St(Unit C0032)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 14, 2023

Property Information

Block81
Lot3
QualifierC0032
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,000
59%
Improvement Value:$7,800
41%
Total Assessment$18,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,553+4.1%
2024$1,492+3.2%
2023$1,446+0.7%
2022$1,435+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4601, Page 18