Skip to content

5301 Palisades AveWest New York, NJ 07093

Apartment

Last Sale Price
$6,825,000
Last Sale Date
Feb 14, 2018

Property Information

Block94
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description5S-B-38U-COM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,800
22%
Improvement Value:$779,600
78%
Total Assessment$1,002,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$82,788+4.1%
2024$79,540+3.2%
2023$77,075+9.1%
2022$70,670+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$3,375,000

From:

To:

DeedBook 8869, Page 1059NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/12/2012

Property Sale

Sale
$2,200,000

From:

To:

DeedBook 8146, Page 44Recorded3/5/2007

Property Sale

Sale
$9,570,000
DeedBook 5317, Page 148