Skip to content

439 54th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 28, 2005

Property Information

Block94
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,842
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
50%
Improvement Value:$50,500
51%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,711+2.0%
2024$7,557-1.7%
2023$7,689+0.7%
2022$7,635+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$103,100
DeedBook 4886, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1914