Skip to content

5212 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Oct 2, 2023

Property Information

Block95
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,193
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,800
21%
Improvement Value:$109,000
79%
Total Assessment$138,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,463+4.1%
2024$11,014+3.2%
2023$10,672+0.7%
2022$10,597+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000
DeedBook 9793, Page 946

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

DeedBook 8329, Page 292Recorded9/19/2007

Property Built

Built

Year Built: 1920