Skip to content

313 53rd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$259,000
Last Sale Date
Sep 15, 2009

Property Information

Block95
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,148
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
44%
Improvement Value:$79,900
56%
Total Assessment$142,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,980+2.0%
2024$10,761-1.7%
2023$10,949+0.7%
2022$10,872+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$259,000

From:

To:

Sq Ft2,148DeedBook 8691, Page 341NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/1/2009

Property Sale

Sale
$150,100

From:

To:

Sq Ft2,148DeedBook 8664, Page 992NU CodeGovernment (15)Recorded5/20/2009

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 4689, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1914