Skip to content

323 53rd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 6, 2022

Property Information

Block95
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U-GX
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,336
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
47%
Improvement Value:$114,700
53%
Total Assessment$214,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,556+2.0%
2024$16,225-1.7%
2023$16,508+0.7%
2022$16,392+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,336DeedBook 9182, Page 447Recorded2/24/2017

Property Sale

Sale
$204,000
DeedBook 5521, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1914