Skip to content

437 53rd St(Unit C0044)West New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$151,000
Last Sale Date
Oct 9, 2021

Property Information

Block96
Lot10
QualifierC0044
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description3.5RMS-1 BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage533
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,400
22%
Improvement Value:$25,600
78%
Total Assessment$33,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,725+9.3%
2024$2,494+15.8%
2023$2,153+0.7%
2022$2,138+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$151,000

From:

To:

Sq Ft533DeedBook 9633, Page 613NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/22/2022

Property Sale

Sale
$98,175

From:

To:

DeedBook 9234, Page 968Recorded9/6/2017

Property Sale

Sale
$108,150
DeedBook 7390, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1914