Skip to content

435 53rd St(Unit C0035)West New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jan 20, 2025

Property Information

Block96
Lot11
QualifierC0035
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description3.5RMS-1 BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage533
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,700
39%
Improvement Value:$21,300
61%
Total Assessment$35,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,699+2.0%
2024$2,645-1.7%
2023$2,691+0.7%
2022$2,672+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft533DeedBook 9884, Page 919Recorded3/10/2025

Property Built

Built

Year Built: 1914