Skip to content

435 53rd St(Unit C0018)West New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Aug 30, 2013

Property Information

Block96
Lot11
QualifierC0018
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description3.5RMS-1 BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage533
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,600
28%
Improvement Value:$26,700
72%
Total Assessment$37,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,081+4.1%
2024$2,960+3.2%
2023$2,868+0.7%
2022$2,848+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 8937, Page 516

Property Built

Built

Year Built: 1914