Skip to content

429 53rd StWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
May 23, 2024

Property Information

Block96
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-C
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,360
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,600
79%
Improvement Value:$28,400
21%
Total Assessment$135,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,150+4.1%
2024$10,712+3.2%
2023$10,380+0.7%
2022$10,307+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft3,360DeedBook 9830, Page 964Recorded6/28/2024

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4603, Page 273