Skip to content

5209 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Jun 9, 2017

Property Information

Block96
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,036
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
20%
Improvement Value:$220,000
80%
Total Assessment$275,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,712+4.1%
2024$21,821+3.2%
2023$21,145+0.7%
2022$20,996+8.9%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

DeedBook 9210, Page 800Recorded6/21/2017

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4863, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1920