Skip to content

5207 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 7, 2018

Property Information

Block96
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,036
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
44%
Improvement Value:$70,000
56%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,324+4.1%
2024$9,919+3.2%
2023$9,611+0.7%
2022$9,544+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

DeedBook 9237, Page 821NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/18/2017

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 9237, Page 821

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4777, Page 132