Skip to content

438 52nd StWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 19, 2024

Property Information

Block96
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,622
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,100
23%
Improvement Value:$126,400
77%
Total Assessment$163,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,503+14.6%
2024$11,783+3.2%
2023$11,418+0.7%
2022$11,338+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft2,622DeedBook 9780, Page 156Recorded10/21/2023