Skip to content

5100 B'Line Ave/440 51stWest New York, NJ 07093

Built 1920

Last Sale Date
Dec 8, 2022

Property Information

Block98
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description5S-B-3C-27U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage22,800
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$419,800
70%
Improvement Value:$180,000
30%
Total Assessment$599,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$49,537+4.1%
2024$47,594+3.2%
2023$46,119+0.7%
2022$45,795+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920