Skip to content

5000 Pal Ave/330 50th St(Block 103 Lot 1)West New York, NJ 07093

Apartment

Last Sale Price
$4,900,000
Last Sale Date
Feb 14, 2018

Property Information

Block103
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description5S-B-28U-C
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage21,352
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,500
23%
Improvement Value:$462,900
77%
Total Assessment$600,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$49,587+4.1%
2024$47,642+3.2%
2023$46,165+6.8%
2022$43,214+2.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$2,268,270
DeedBook 8869, Page 957

Property Sale

Sale
$2,300,000

From:

To:

DeedBook 8310, Page 249NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/30/2007

Property Sale

Sale
$2,125,675
DeedBook 5983, Page 219

Property Sale

Sale
$875,000
DeedBook 4948, Page 93