Skip to content

5001 Hudson Ave/304-50stWest New York, NJ 07093

Apartment

Last Sale Price
$4,800,000
Last Sale Date
Mar 22, 2024

Property Information

Block103
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description5B-31U-BMST
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage20,750
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,500
23%
Improvement Value:$464,600
77%
Total Assessment$602,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$49,727+4.1%
2024$47,777+3.2%
2023$46,295+0.7%
2022$45,970+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$4,800,000

From:

To:

Sq Ft20,750DeedBook 9843, Page 447Recorded8/26/2024

Property Sale

Sale
$2,081,250

From:

To:

DeedBook 8869, Page 984NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/12/2012

Property Sale

Sale
$1,650,000

From:

To:

DeedBook 8145, Page 314

Property Sale

Sale
$9,570,000
DeedBook 5317, Page 148